• Pożegnanie Maturzystów 2018

  Pożegnanie Maturzystów 2018 - Obrazek 1

  27 kwietnia dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły pożegnali kolejny rocznik absolwentów. Naszą szkołę opuścili uczniowie Technikum Ekonomicznego, Gastronomicznego, Informatycznego oraz Mechanicznego. Uroczystość odbyła się w Szprotawskim Domu Kultury. Na uroczystej gali zostały wręczone wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce oraz statuetki Andrzejków dla wyróżniających się uczniów. Uczniowie klas trzecich pożegnali swoich starszych kolegów przedstawieniem kabaretowym. Gratulujemy wszystkim absolwentom i trzymamy mocno kciuki za maturę i egzaminy zawodowe.

  Podziękowania za udostępnienie zdjęć dla Pani Arlety Pukal oraz Szprotawskiego Domu Kultury.

 •  Żagańskie Targi Pracy i Edukacji

   Żagańskie Targi Pracy i Edukacji - Obrazek 1

  23 kwietnia 2018 r. mieliśmy przyjemność przedstawić ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019 na Targach Pracy i Edukacji w Żaganiu.

  Młodzież z klas gastronomicznych przygotowała dla amatorów zdrowej żywnośc warzywa z dipem jogurtowym a dla łasuchów -fontannę czekoladową.

  Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej.

  Targi zostały zorganizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Żaganiu

  Były skierowane głównie dla przyszłych absolwentów – obecnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych z terenu całego powiatu żagańskiego.

 • Księgowy Roku

  Księgowy Roku - Obrazek 1

  26 kwietnia 2018 roku odbyła się XIII edycja konkursu „KSIĘGOWY ROKU 2018” – etap szkolny.

  W konkursie uczestniczyli uczniowie kierunku ekonomicznego. Konkurs był jednoetapowy - składał się z części pisemnej, w której uczniowie rozwiązywali zadanie w formie testu oraz krzyżówkę z zakresu rachunkowości.

  Tytuł  najlepszego księgowego - „KSIĘGOWY ROKU – 2018” w naszej szkole uzyskała Joanna Młodawska z klasy III Tdi.

  Głównym celem organizowanego konkursu jest rozwijanie zainteresowań wiedzą z zakresu rachunkowości oraz docenienie utalentowanych uczniów. Ponadto działania te ukazują rolę wiedzy, jaka powinna leżeć u podstaw kompetencji przyszłych księgowych, którym przedsiębiorcy powierzać będą odpowiedzialną funkcję prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.

  Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie oraz zapraszam za rok - organizator konkursu: Irena Sucka

 • Rozwijamy się ...

  „Przebudowa warsztatów szkolnych wraz z wyposażeniem
   w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie
  ”.

  Rozwijamy się ... - Obrazek 1

  Rozwijamy się ... - Obrazek 2

        Projekt będzie realizowany przez Powiat Żagański. Główną osią projektu jest przebudowa warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie wraz z zakupem wyposażenia niezbędnego do podniesienia jakości kształcenia w zawodzie technik żywienia  i usług gastronomicznych oraz kucharz.

  Projekt zakłada przebudowę skrzydła szkoły na warsztaty, które będą składały się z następujących pomieszczeń: 2 pracowni technologii gastronomicznej wraz z wyposażeniem, pracowni obsługi gości wraz z wyposażeniem, pracowni planowania żywienia i produkcji , magazynu naczyń stołowych, szatni męskiej  i szatni damskiej oraz toalet. Wyposażenie pracowni będzie zgodne z rekomendacjami KOWEZiU.


       Celem projektu  jest poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego o profilu gastronomicznym
  w ZSZ w Szprotawie. Na jego realizację składają się dwa cele szczegółowe: przebudowa warsztatów szkolnych oraz podniesienie standardu wyposażenia w pracowniach  praktycznej nauki zawodu. Cel na poziomie rezultatu to podniesienie jakości kształcenia zawodowego o profilu gastronomicznym w ZSZ w Szprotawie. Projekt skierowany jest do uczniów na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz ,nauczycieli, rodziców. W ramach realizacji projektu zlikwidowana zostanie bariera architektoniczna dla osób niepełnosprawnych. Koszt całkowity projektu wynosi 1.056 015,55 zł.

 • WKS 2018

  XX WOJEWÓDZKI KONKURS O TYTUŁ NAJLEPSZEGO ŚLUSARZA ZIEMI LUBUSKIEJ

  czyli jubileuszowa edycja za nami…

  WKS 2018 - Obrazek 1

    W dniu  11.04.2018 odbyła  się już XX edycja Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie. Konkurs jest organizowany przy współpracy z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze oraz jest objęty Patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Jak co roku do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół z woj. lubuskiego o profilu mechanicznym, tym razem z sześciu szkół.  Na początku trzeba było zmierzyć się z testem 40 pytań , a następnie w części praktycznej wykonać element wg rysunku wykonawczego z dokładnością do 0,05 mm.        Nagrody ufundowane głównie  przez  WSSE Invest- Park  kusiły od początku….WKS 2018 - Obrazek 2

   Już tradycją konkursu jest to, że każdy jego uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową. W  tym roku dzięki sponsorom, głównie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie  Ekonomicznej  Invest – Park  , Starostwu Powiatowemu w Żaganiu,  Urzędowi Miasta i Gminy  Szprotawa i lokalnym przedsiębiorcom : RO-MA-DO, „2+1” Hurtowania Materiałów Budowlanych, PHU AG-MAR, nagrody rzeczowe były cudowne.

  Czytaj więcej ......

 • MOTOR SHOW POZNAŃ 2018

  MOTOR SHOW POZNAŃ 2018 - Obrazek 1           

  Po raz kolejny uczniowie klas mechanicznych i informatycznych z Zespołu Szkół Zawodowych  w Szprotawie  mogli uczestniczyć w takim wydarzeniu jak MOTOR SHOW w dn. 6-go kwietnia. Na MTP zapraszali tacy wystawcy jak: Volkswagen, Hyundai, Skoda, Porsche, SEAT, BMW i wielu  innych znanych , a do zwiedzania zachęcały debaty ekspertów, innowacyjne i koncepcyjne  samochody, szybkie motocykle  i funkcjonalne kampery. Załączamy parę zdjęć, a jeżeli chcecie zobaczyć więcej  zachęcamy do kliknięcia w link  J http://www.motorshow.pl/pl/galeria_zdjec/poznan_motor_show_okiem_obiektywu/

 • ZAJĄC WIELKANOCNY

  ZAJĄC WIELKANOCNY - Obrazek 1

  Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kojarzy się nam wszystkim również z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.”

  Ważne jest abyśmy w tym przedświątecznym zabieganiu znaleźli chwilę, aby pomyśleć właśnie o innych. W związku z tym Wolontariusze Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie przeprowadzili zbiórkę słodyczy. Wszyscy bardzo pozytywnie zareagowali na akcję „ZAJĄC WIELKANOCNY” i z uśmiechem na twarzy wrzucali do specjalnego kartonu: czekolady, batoniki, ciastka, wafelki, żelki, cukierki oraz bombonierki. Liczyła się każda słodycz. Nie zabrakło również akcentów świątecznych w postaci zajączków i pisanek czekoladowych. Zebrano wiele różnorodnych słodkości dla dzieci, które w znacznym stopniu uatrakcyjnią im świąteczny czas. Wolontariusze przekazali paczkę dla dzieci z Świetlicy CARITAS w Szprotawie. Uroczyste przekazanie odbyło się 28 marca 2018 roku.

  Za wszelkie okazane serce dziękujemy!

  Wolontariusze ZSZ 54 oraz opiekun Szkolnego Wolontariatu Irena Sucka

 • DNI OTWARTE 2018

  Dni Otwartych Drzwi dla uczniów  SP2 w Szprotawie w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim”

  DNI OTWARTE 2018 - Obrazek 1

  DNI OTWARTE 2018 - Obrazek 2

     W dniu 23 –go marca gościliśmy uczniów z Szkoły Podstawowej nr 2, którzy zostali zapoznani z ofertą edukacyjną naszej szkoły na kierunkach: ekonomicznym, mechanicznym, informatycznym i gastronomicznym. Uczniowie SP2 zapoznali się z typowymi czynnościami wykonywanymi w danym zawodzie

   W kolejne dni gościliśmy w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie przyszłych absolwentów szprotawskich gimnazjów  oraz małomickiej szkoły. Od samego rana w szkole unosił się zapach pieczonych rogaliczków, a w atmosferze oczekiwania na naszych gości, wszyscy zawodowcy przygotowywali gabinety. Wycieczka w krainie zawodów już przygotowana, przewodnicy z licencją  uzbrojeni w harmonogramy. W gastronomi coś się gotuje,  u ekonomistów fakturuje, u informatyków kopiuje a u mechaników steruje i produkuje. Za to na holu nasza młodzież  coś podśpiewuje.. J

  Życzymy miłych wrażeń i zapraszamy do ZSZ54.

    Zespół ds. promocji

 • WKG 2018

  WKG 2018 - Obrazek 1

  X jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny w ZSZ w Szprotawie

  Po raz kolejny byliśmy gospodarzami 2 etapu Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego pod hasłem: ,,Kreatywnie z mięsa mielonego".

  Po eliminacjach szkolnych wyłoniono zespół, który reprezentował nas w etapie wojewódzkim, uczennice z kl. II Tac- Natalia Bachmatiuk i Martyna Wujda.

  Czytaj więcej ....

 • Wizyta w VW w Polkowicach

  Wizyta w VW w Polkowicach - Obrazek 1

  W sposób nietypowy uczniowie klasy III Technikum mechanicznego spędzili pierwszy dzień wiosny.  Tego dnia, na zaproszenie zakładu, uczestniczyli w Dniu Przedsiębiorczości w fabryce Volkswagen Motor Polska  w Polkowicach.  Razem z wicedyrektor Urszulą Bednarek zwiedzili zakład oraz wzięli udział w kreatywnym szkoleniu. Była nauka i zabawa, jednak prawdziwa przygoda z zakładem rozpocznie się w maju, kiedy 12 uczniów tej klasy będzie uczestniczyło w  4- tygodniowych praktykach zawodowych.  Wszystko to służy zacieśnieniu współpracy z tym nowoczesnym zakładem i firmą Volkswagen Motor Polska.

 • Kurs Spawalniczy

  Kurs Spawalniczy - Obrazek 1

  Kurs Spawalniczy - Obrazek 2

   Kurs spawalniczy z projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiece Żagańskim” trwa w najlepsze od początku marca 2018. Na początku trochę informacji książkowych, następnie  praktyczne ujęcie zagadnienia, w końcu kurs potwierdza egzamin i uzyskanie książeczki spawalniczej. Możemy powiedzieć, że  uczniowie trzeciej i czwartej klasy technikum mechanicznego ZSZ 54 uczestniczą bardzo chętnie  w kursie, aż miło popatrzeć… Pozdrawiamy naszą młodzież i  od tego momentu na bieżąco postaramy się dzielić wrażeniami uczestników.

 • Wizyta w Sprembergu 

  Wizyta w Sprembergu  - Obrazek 1

  W dniu 13-go marca odbyła się rewizyta w Sprembergu  delegacji z Urzędu Miasta i Gminy Szprotawy oraz  Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie.  W czasie spotkania odbyło się  zwiedzanie szkoły orientującej zawodowo oraz zapoznanie się z formą  kształcenia zawodowego przy  pełnej współpracy z pracodawcami takimi jak Kraftwerk Schwarze Pumpe LEAG.  W elektrowni Schwarze Pumpe zapoznaliśmy się z formą zdobywania kwalifikacji zawodowych mechatroników , elektroników i mechaników przemysłowych oraz  odwiedziliśmy warsztaty kształcenia zawodowego.   Jako przykład dobrych praktyk mogliśmy zobaczyć, jak wygląda kształcenie w branży gastronomiczno- hotelarskiej na przykładzie hotelu.  Dziękujemy za miłe przyjęcie i pełni wrażeń, mamy nadzieję na dalszą współprace w obrębie praktyk zawodowych dla uczniów.

 • Szkolny Dzień Matematyki

  Szkolny Dzień Matematyki - Obrazek 1

  Dnia 16 marca 2018r, w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie, dziesiąty raz uczniowie świętowali SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI biorąc udział w konkursach „Mistrz rachunków”, turniej zespołowy oraz konkurs „Sudoku”.                                    

  W Turnieju zespołowym uczestniczyło sześć czteroosobowych drużyn, rozwiązując różne łamigłówki matematyczne w wyznaczonym czasie. Na ostateczną klasyfikacje wpływ miała ilość rozwiązanych zadań oraz czas ich rozwiązywania.

  I miejsce w turnieju zespołowym zajęła klasa 3Tdi w składzie:

  1. Młodawska Joanna
  2. Ilczyszyn Artur
  3. Stankiewicz Sandra
  4. Kłoszewski Kamil

  II miejsce klasa 2Ti

  1. Jędrzejewicz Adam
  2. Tomaszewski Kacper
  3. Zarzycki Szymon  
  4. Ziomek Mateusz

  III miejsce klasa 1Ti

  1. Konieczka Łukasz
  2. Banaszkiewicz Kacper
  3. Maruniak Norbert
  4. Maj Daniel

  W konkursie „Mistrz rachunków” wzięło udział 20 chętnych uczniów, którzy 50 przykładów (sprawdzających działania łączne na liczbach rzeczywistych), o zróżnicowanym stopniu trudności, musieli obliczyć w możliwie najkrótszym czasie. Podczas obliczeń nie mogli korzystać z kalkulatorów.  Finałowa trójka wykazała się bardzo dobrą biegłością w rachunkach. O kolejności, w klasyfikacji końcowej, zdecydowała ilość rozwiązanych prawidłowo przykładów a nie czas rozwiązywania, pomimo iż zgodnie z regulaminem przy takiej samej liczbie punktów czas miał znaczenie rozstrzygające. Różnica w zdobytych punktach między uczniami na pierwszych trzech pozycjach wynosiła 1 punkt.

   

  I miejsce zajął Adam Jędrzejewicz uczeń klasy 2Ti

  II miejsce Aleksandra Korman uczennica klasy 1Tdc

  III miejsce Wiktoria Stępińska uczennica klasy 1Tdc

  W pierwszym etapie konkursu „Sudoku” wzięło udział 12 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery osoby.

  I miejsce zajął, Marek Baszczyj, uczeń klasy 4Tci rozwiązując bezbłędnie trzy diagramy z czterech.  

  II miejsce zajęli Aleksandra Korman, uczennica klasy 1Tdc i Kacper Tomaszewski uczeń klasy 2Ti.

  III miejsce Szymon Zarzycki, uczeń klasy 2Ti.

  Nad pracą zespołów, w czasie turnieju zespołowego, czuwali uczniowie klas czwartych technikum: Ewelina Zaremba, Monika Kukułka, Krzysztof Kwiatkowski, Damian Grabkowski, Marcin Ciućmański i Marek Baszczyj, którym za pomoc gorąco dziękują organizatorzy: Grażyna Ksenycz – Grabkowska i Małgorzata Chylak.

 • Moc emocji w naszej szkole

         Moc emocji w naszej szkole - Obrazek 1

    Dzisiejszy dzień sprawił, że pomimo zmęczenia czujemy się szczęśliwsi i mądrzejsi.  Najpierw było zbiorowe gotowanie zupy gulaszowej. Niepowtarzalny smak i zapach!  Nikt nie pamięta ile i czego dodał J !!! Ale kto jadł, ten chwalił. Potem upiekliśmy baranki wielkanocne, równie wspaniałe. Nie dość, że cieszą oko, to jeszcze można je zjeść. Po barankach przyszedł czas na parzenie i zdobienie kawy mlekiem. To była prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia. Publiczność dopisała. Każdy mógł delektować się wybornym smakiem jednej z najpopularniejszych używek na świecie.  Na koniec wyjątkowa atrakcja czyli robimy magiczny dym. Takie cuda tylko u nas  ZSZ54. Wszyscy lubią taką szkołę!

 • Kurs Baristy

  Kurs Baristy - Obrazek 1

  Kurs Baristy - Obrazek 2

   

  Zapowiadany kurs baristy w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie trwa

   

  W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żagańskim” w dniach 14.03. -16.03. realizowany jest w naszej szkole kurs baristy. Barista to osoba posiadająca szeroką wiedzę na temat kawy i zajmująca się  profesjonalnym parzeniem kawy. Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji, kwalifikacji i umiejętności uczniów.

  Prowadzącym szkolenie jest Wojciech Pasko, wicemistrz Polski Baristów, reprezentujący Warszawską Szkołę Baristów. Uczniowie mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, niezbędne ingrediencje i doskonałego trenera. Szkolenie wzbudza w nich ogromne zainteresowanie i sporo emocji. Nie brakuje okazji do śmiechu, ale swoje zadania realizują  z ogromnym zaangażowaniem. Już teraz parzą i podają pyszne cappuccino.

 • Lekcja w sądzie

  Lekcja w sądzie - Obrazek 1

  1 marca 2018 roku klasa I i III  Technikum ekonomicznego miała lekcje w Sądzie Rejonowym w Żaganiu. Uczniowie mieli możliwość obserwowania przebiegu postępowania karnego. Na początku odbyła się prelekcja Pani  Sędzi – Moniki Łydka, która dotyczyła systemu sądownictwa w Polsce. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć, jak wygląda rozprawa karna, jakie role procesowe pełnią obrońca i oskarżyciel publiczny, jak zachowuje się na sali rozpraw oskarżony oraz poznać jego prawa. Licealiści mieli możliwość zadawania pytań , na które otrzymali bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Uczniowie poznali tajniki pracy prawnika. Było to dla nich niezwykle ciekawe doświadczenie, wszyscy byli podekscytowani.

 • Projekt trwa...

  Projekt trwa... - Obrazek 1

 • WKS

  11.04.2018 r. – XX edycjaWKS - Obrazek 1

  Wojewódzkiego Konkursu

  o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej

  WKS - Obrazek 2

     Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie 11 kwietnia 2018 roku organizuje XX edycję Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Jak co roku patronat nad konkursem objął Lubuski Kurator Oświaty. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół zawodowych kształcących się w zawodach:  ślusarz, mechanik - monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, mechanik precyzyjny, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz uczniów technikum , kształcących się na kierunkach mechanicznych w kwalifikacjach M.20. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, M.17. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń, M.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających – (operator obrabiarek skrawających).

    Tematyka konkursu obejmuje wiadomości teoretyczne i umiejętności praktyczne w zakresie podstawy kształcenia z przedmiotów zawodowych poszerzonych o literaturę zawodową.

   Konkurs przebiega w dwóch etapach:

  • I etap –  wewnątrzszkolny ( marzec 2018 r.)
  • II etap –  wojewódzki (11 kwietnia 2018 r.) w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Szprotawie, ul. Koszarowa 10.

   

    Przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do udziału w konkursie. Poniżej regulamin konkursu i protokół zgłoszenia uczestników.

   

  Zapraszamy na stronę konkursu

 • Etap Szkolny WKS

  Etap Szkolny WKS - Obrazek 1

  W dniu 18.01.2018 odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza.

   W konkursie uczesniczyło 17 uczniów z klas technikum mechanicznego. Na początek trzeba było zmierzyć się z testem 40 pytań, a po nim z elementem do wykonania wg załączonego rysunku.

   

  Rywalizacja była zacięta, każdy chciał wykonać jak najlepiej swój detal. Widać było, że uczestnicy byli w pełni zaangażowani i  mierzyli się nie tylko z zadaniem, ale również z własnym charakterem. Najlepiej z części teoretycznej wypadli uczniowie z klasy drugiej - gratulujemy, a część  praktyczna najlepiej poszła uczestnikom z klasy trzeciej. 

   

  Miejsce pierwsze niekwestionowanie zdobył po raz kolejny Przemysław Lis , drugie przypadło Kamilowi Proskiemu, na trzecim miejscu uplasował się Adrian Zmora, tuż za podium Daniel Malicki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów  w  życiu i w kolejnych edycjach konkursu.

 • Apel świateczny

  Apel świateczny - Obrazek 1

  W ostatnich dniach nauki w roku 2017 odbył się apel świateczny , na którym nie zabrakło życzeń i gratulacji. Pan Dyrektor złożył gratulacje naszym stypendystom: Marcinowi Ciućmańskiemu i Kamilowi Proskiemu, gratulacje były też za wysokie miejsca w konkursach i olimpiadach. Samorząd szkolny przygotował świateczny skecz dzięki któremu można było przygotować się do świat na wesoło.

  Życzymy wszystkim Wesołych Świat

strona: