Dyrekcja Nauczyciele Samorząd Szkolny Rada Rodziców Biblioteka Pedagog Szkolny klasy archiwalne

 

Biblioteka szkolna 

zaprasza 

Poniedziałek - piątek 

7:45- 13:45

Opiekun biblioteki

 mgr Wioletta Sadowska


 

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. 
Wejdź gościu i stań się przyjacielem." 
Jan Wiktor


 


 

Wydarzenia Literackie

Franciszek Karpiński 

 

 

 

Kazimierz Brandys
      

BOOKCROSSING - PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ

Bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

 

My też mamy bookcrossingowy regał

Zapraszam


LISTOPAD

 • 11 XI – 195. rocznica urodzin Fiodora Dostojewskiego (1821-1881)

(ros. Фёдор Михайлович Достоевский; ur. 30 października?/11 listopada 1821 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 28 stycznia?/9 lutego 1881 w Petersburgu, Imperium Rosyjskie) – rosyjski pisarz i myśliciel. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej.

Uważany za mistrza realistycznej prozy psychologicznej na pograniczu realności i wyobraźni; w swych utworach często używał motywu walki dobra ze złem czającym się wszędzie.

Głosił tezę o rosyjskim „posłannictwie” historycznym i religijnym, łącząc to przeświadczenie z niechęcią do Zachodu, socjalizmu i rewolucji – atakował ówczesny indywidualizm filozoficzny, dopatrując się w nim destrukcyjnego wpływu na człowieka i jego moralność; potępił zarówno kapitalistyczną cywilizację, jak ruchy socjalistyczne i rewolucyjne, zarzucając im zagubienie wartości chrześcijańskich i opowiadając się stanowczo przeciwko ateizmowi[1].

 

 • 15 XI – 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza (1846-1916), powie- ściopisarza, nowelisty, publicysty, laureata literackiej Nagrody Nobla (1905) (5 V – 170. rocznica urodzin)
 • 22 XI – 100. rocznica śmierci Jacka Londona (1876-1916), pisarza amerykań- skiego (12 I – 140. rocznica urodzin).

Jack London, właśc. John Griffith Chaney  Syn Flory Wellman i H.W. Chaneya. Nazwisko przyjął od ojczyma, Johna Londona.  Autor powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi.

 London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 r. i wojnę domową w Meksyku.

W jego twórczości często pojawia się motyw samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody.

Jego oparte na własnych przeżyciach powieści są zawieszone pomiędzy naturalizmem a przygodowym romantyzmem. Był socjalistą, ale inspirację czerpał z idei głoszonych przez Marksa, Darwina, Spencera i Nietzschego, dlatego w swoim światopoglądzie łączył idee socjalistyczne z teorią walki o byt i podziwem dla silnych jednostek.

Po przedwczesnej śmierci Londona ukuto popularną do dziś plotkę, jakoby miał on popełnić samobójstwo. W ostatnich dniach życia pisarz uśmierzał wprawdzie bardzo silny ból morfiną i jest teoretycznie możliwe, że świadomie ją przedawkował, teza ta jednak nie znajduje potwierdzenia ani w dowodach, ani w świadectwach z pierwszej ręki. Na akcie zgonu pisarza jako oficjalna przyczyna jego odejścia figuruje mocznica, efekt ciężkiej niewydolności nerek. Przyczyną plotki prawdopodobnie był motyw samobójstwa w jego powieściach, w jednej z nich bohater w obliczu rychłej śmierci i strasznego bólu z pomocą lekarza popełnił samobójstwo przedawkowując morfinę.

 • 28 XI  – 145. rocznica urodzin Andrzeja Struga (właśc. Tadeusz Gałecki) (1871- 1937), powieściopisarza, nowelisty

 

GRUDZIEŃ

 • 7 XII – 135. rocznica urodzin Mariana Falskiego (1881-1974), pedagoga, autora Elementarza.
 • 12 XII– 195. rocznica urodzin Gustawa Flauberta (1821-1880), francuskiego powieściopisarza i dramaturga.
 • 17 XII– 95. rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej (1857-1921), dramatopisarki, nowelistki, publicystki.

Utwory literackie Zapolskiej są bardzo nierówne pod względem poziomu artystycznego, co było efektem pisania w celach zarobkowych i skupienia na karierze aktorskiej. Nieuregulowany tryb życia nie pozwalał na szlifowanie stylu czy uzupełnianiu braków z wiedzy ogólnej.

 Autorka skupiała się przeważnie na aprobacie lub negacji jakichś cech ludzkich lub zjawisk społecznych – sama podkreślała, że traktuje swoją twórczość jako protest przeciwko wszelkiej obłudzie.

Pod wpływem Emila Zoli i innych naturalistów opisywała fakty i zjawiska życia codziennego. Zmysł obserwacji i umiejętności dziennikarskie pomagały jej w tym. Była przekonana o społecznej służbie literatury.

Twórczość dramatyczna Zapolskiej podzieliła się na dwa rodzaje: melodramatyczną dla popularnych wówczas „teatrów ogródkowych” (Skiz, Małka Szwarcenkopf) i komedie bądź tragedie dla teatrów wielkomiejskich. Tę drugą część cechuje wyraźny wpływ dramatów naturalistycznych (postulat pogłębienia psychologii postaci, rezygnacja z zawikłanej i nieprawdopodobnej akcji – intrygi, analizowanie ludzkich charakterów etc.). Zwracała uwagę na rolę rekwizytów, dekoracji, mimiki i na zróżnicowanie języka kreowanych bohaterów.

Interesowała się kulturą żydowską, piętnowała antysemityzm. W tygodniku „Życie” opublikowała powieść Antysemitnik. Podejmowała również tematykę patriotyczną (Tamten został, Sybir, Jesiennym wieczorem) – nawiązywała do tradycji romantyzmu.

 

STYCZEŃ

 • 1752 2 I – urodził się Franciszek Zabłocki (zm. 1821 r.) – komediopisarz i poeta polski, publicysta, tłumacz, ksiądz katolicki, autor Sarmatyzmu i Fircyka w zalotach. 265. ROCZNICA URODZIN
 • 1882 25 I – urodziła się Virginia Woolf (zm. 1941 r.) - angielska pisarka, krytyk literacki i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Napisała m.in. powieści psychologiczne: Pani Dalloway, Do latarni morskiej. 135. ROCZNICA URODZIN

 

LUTY

 •  1882 2 II – urodził się James Augustine Aloysius Joyce (zm. 1941 r.) – irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Najsłynniejsze jego książki to: Ulisses, Dublińczycy, Finneganów tren, Portret artysty z czasów młodości. 135. ROCZNICA URODZIN
 • 1812 19 II – urodził się Zygmunt Krasiński (zm. 1859 r.) dramatopisarz i poeta, jeden z czołowych polskich romantyków. Twórca historiozoficznego dramatu romantycznego: Nie - Boska komedia, Irydion, mesjanistycznego poematu Przedświt, antyrewolucyjnych Psalmów przyszłości, liryk i powieści historycznych. W bogatej korespondencji przedstawia barwną panoramę epoki tu: Listy do Delfiny Potockiej. 205. ROCZNICA URODZIN
 • 1802 26 II – urodził się Wiktor Hugo (zm. 1885 r.) - francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk, przywódca i teoretyk romantyzmu; członek Akademii Francuskiej; Twórczość pisarza cechuje bogactwo, zróżnicowanie tematyczne i gatunkowe. Do najsławniejszych należą powieści : Katedra Marii Panny w Paryżu i Nędznicy. 215. ROCZNICA URODZIN
 • 1812 28 II – zmarł Hugo Kołłątaj (ur. 1750 r.) - polityk, pisarz, działacz gospodarczy i ksiądz. Ideolog polskiego oświecenia, działacz Komisji Edukacji Narodowej, reformator i rektor Akademii Krakowskiej; organizator Kuźnicy Kołłątajowskiej, współautor Konstytucji 3 Maja 1791 r. Członek władz powstania kościuszkowskiego 1794 r. Rzecznik reform społeczno –gospodarczych. 205. ROCZNICA ŚMIERCI