• WKG 2016/17

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

ZAPRASZAMY DO GALERII

Relacja radio Zachód

W dniu 15 marca 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie odbył się finał IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego, pod hasłem Kulinarna przygoda z makaronem. Interpretacja tematu okazała się niemałym zaskoczeniem dla Komitetu Głównego. Okazało się bowiem, ze uczestnicy przygotowali nie tylko makarony na różne sposoby, ale mnóstwo ciekawych dodatków, dzięki którym z pozoru zwyczajna potrawa, nabrała zupełnie innego charakteru. W tym roku kilka szkół przygotowało z ciasta makaronowego pyszne ravioli. Inne zespoły podały makarony w tradycyjnej postaci, ale opierając się na recepturach włoskich. Wiele przepisów zostało samodzielnie przez uczniów zmodyfikowanych, niektóre z nich pochodziły z anglojęzycznych stron internetowych.

W konkursie wzięło udział 8 szkół gastronomicznych z województwa lubuskiego. Były to szkoły z Zielonej Góry, Nowej Soli, Gubina, Gorzowa Wielkopolskiego, Żar, Świebodzina, Iłowej i Szprotawy. Jury konkursowe składał się z przedstawiciela Komitetu Głównego, Przedstawiciela Lubuskiego Kuratorium Oświaty, nauczycieli zawodu oraz przedstawiciela branży gastronomicznej. W tym roku była to Pani Aneta Kaczmarek – właściciel  „Dobrej Kuchni” w Szprotawie.

Publiczność mogła śledzić zmagania zespołów na ekranie w hollu szkoły. Dodatkową atrakcją był pokaz wykonywania pisanek wielkanocnych metodą woskowania i drapania (kraszanki).

Zespołem, którego potrawa zdobyła największe uznanie jury okazały się uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie. Jury doceniło nie tylko walory potrawy, ale również wiedzę teoretyczną uczestniczek oraz jakość pracy. Miejsca na kulinarnym podium zajęli:

I miejsce: Natalia Mogielska i Patrycja Orman, uczennice III klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie, które wykonały: Makaron zabarwiony atramentem z kałamarnicy, z sandaczem w mleku kokosowym i z kawiorem molekularnym - zespół przygotowała p. Maria Gregor,

II miejsce: Adrianna Kwiatek i Wojciech Woronin, uczniowie I i II klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Powiatowym Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie; ich potrawa to: Linguine z kurczakiem, szpinakiem i zielonym Pesto -zespół przygotowany przez p. Joannę Giecołd oraz Janinę Budz,

III miejsce:  Paulina Smalnik i Marcelina Andrzejewska,  uczennice II klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp., z potrawą: Ravioli w trzech odsłonach z musem z buraka podane na karmelizowanej marchwi- zespól przygotowany przez p. Piotra Kisson.

W przyszłym roku konkurs odbędzie się ponownie w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie.

W imieniu organizatorów dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe naszego konkursu następującym osobom i instytucjom:

1. Starostwo Powiatowe w Żaganiu,
          2. Zbigniew Czmuda, Pałac Wiechlice,
          3. Józef Rubacha – Burmistrz Szprotawy,
          4. „Dobra Kuchnia” Aneta Kaczmarek Szprotawa,
          5. Elżbieta Karczewska-Zagroda Biesiadna w Szprotawie,
          6. Kamil Kuliś PHU „Wysepka”,
          7. Jan Wróblewski Pasieka Wędrowna „Debora”,
          8. Piekarnia PSS Społem Szprotawa,
          9. WGN Nieruchomości Szprotawa
          10. Zakład Gastronomiczno - Usługowy „Ostoja” Sławomir Zieliński
          11. WSiP Michał Mazur
          12. Przemysław Bochenek Sklep Wielobranżowy „Szkło i Porcelana” Szprotawa

Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy pomogli w organizacji całej imprezy a także zaangażowanym nauczycielom.

Irena Mucha

Przewodnicząca Komitetu Głównego