• Pożegnanie klas maturalnych

• W dniu 26 kwietnia 2024r. w Szprotawskim Domu Kultury pożegnaliśmy uczniów kończących Technikum. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymał pierwszy rocznik pięcioletniego Technikum Informatycznego, Technikum Mechanicznego, Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Oprócz świadectw i nagród, uczniowie otrzymali pamiątkowe prezenty a także tradycyjne „Andrzejki” w wybranych kategoriach. Moment ukończenia szkoły średniej to niezwykle ważny etap w życiu młodego człowieka, dlatego wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze i sukcesów w dalszym życiu.

• Informatycy w Grecji

• Znajomość języka angielskiego okazała się dziś dla informatyków kluczowa. Wszystkie informacje oraz współpraca z opiekunem wymagały umiejętności językowych i posługiwania się specjalistycznym słownictwem. Jak się okazało uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. A wieczorem międzynarodowy mecz siatkówki POLSKA- GRECJA. Wynik: 2:1 dla reprezentacji „54” :)

• Technicy żywienia w Grecji

• Dziś w słonecznej Grecji technicy żywienia i usług gastronomicznych ćwiczyli sztukę parzenia kawy. Opiekunowie, niczym prawdziwi Grecy, wypijali ze smakiem kolejno podawane filiżanki boskiego naparu :)

• Ekonomiści w Grecji

• W projekcie „ Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestniczą również technicy ekonomiści. W  ostatnim czasie uczestnicy projektu z ZSTiB w Szprotawie mogli zdobyć wiedzę o strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw oraz poznać funkcjonowanie systemu podatkowego w Grecji. W załączeniu krótka fotorelacja.

• Za nami pierwsze dni projektu

• Za nami pierwsze dni realizacji projektu "Rynek europejski - wiedza zawodowa", realizowanego w ramach programu "Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego"  finasowanego ze środków programu FERS. W słonecznej Grecji uczniowie ZSTiB w Szprotawie z  gastronomii uczą się sporzadzania greckich potraw, a  informatycy w Olimpia Elektronics.
            W ciągu dnia znalazło się też miejsce na sport i relaks na słonecznej plaży.

• Wyjazd w ramach praktyk zagranicznych

• Grupa uczestników projektu Rynek europejski - wiedza zawodowa , w dniu 21 kwietnia wyjechała w kierunku słonecznej Grecji. Krótko przed wyjazdem zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcie.

• Wojewódzki Konkurs o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej 2024

• W dniu 12.04.2024  w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie  odbyła się XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. W obecnej edycji konkursu zmierzyło się sześć zespołów z szkół technicznych z terenu województwa lubuskiego.  Jak co roku uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań i wykonać detal zgodnie z rysunkiem wykonawczym. Rywalizacja była zacięta, a o kolejności miejsc zadecydowała różnica jednego punktu. W konkurencji zespołowej reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych : Kewin Nowak i Gabrysia Potajczuk zdobyli II miejsce. Miejsce pierwsze przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, trzecie Powiatowemu Zespołowi Szkół z Świebodzina. W rywalizacji indywidualnej na pierwszym miejscu uplasował się Kasper Engelmajer z ZSTiL w Żaganiu, miejsce drugie przypadło Kewinowi Nowakowi z ZSTiB w Szprotawie, trzecie Pawłowi Boguszowi z PZS w Świebodzinie. Zwyczajem konkursu jest to, że każdy uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową za udział w konkursie. W roku 2024 mogliśmy liczyć na duże wsparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Żaganiu i firm z grupy Partnerstwa Lokalnych Pracodawców : NORD SYSTEMY NAPEDOWE, SILGAN, LAKOS oraz VALUEPACK. Dziękujemy  serdecznie sponsorom za ufundowanie bogatych nagród rzeczowych i zapraszamy do udziału w rywalizacji o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej za rok.

• Wizyta przygotowawcza - GRECJA

•     W dniach 25-28 marca 2024 dyrekcja szkoły uczestniczyła w wizycie przygotowawczej w Grecji. Wizyta trwała tylko 3 dni, a jej program był wypełniony wizytowaniem miejsc zakwaterowania oraz praktyk naszych uczniów. Po wylądowaniu w Atenach, przez Termopile nasza delegacja udała się w kierunku masywu Olimpu, gdzie nad morzem znajduje się miejscowość Litochorou, w której uczniowie ZSTiB będą realizować praktyki zawodowe. Zgodnie z harmonogramem wizyty podpisana została umowa partnerska z instytucjami przyjmującymi. Realizacja praktyk w Grecji odbędzie się  w oparciu o projekt „Rynek europejski- wiedza zawodowa” w ramach działania „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu FERS 2021-2027. W załączeniu krótka foto relacja.

• Lubuscy Zawodowcy

•  3 kwietnia 2024r w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom programu stypendialnego "Lubuscy Zawodowcy" w roku szkolnym 2023/2024.  Stypendia przyznawane są  dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w województwie lubuskim, w calym województwie lubuskim stypendia "Lubuskich Zawodowców" otrzymało 190 uczniów techników.

W tym roku z ZSTiB stypendium otrzymao pięcioro naszych zawodowców :

Wiktoria Antoniak , Wiktoria Brdnar, Filip Kloc, Mateusz Szałas, Gracjan Ślifierz.

• Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny - Zielona Góra

• 27 marca 2024r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny , którego tematem była ryba z lubuskich jezior.

Nasze uczennice Ola Rajewska i Angelika Kuśmierek zajęły III miejsce.

Potrawa, którą wykonały dziewczęta, filet z pstrąga w szynce szwarcwaldzkiej w towarzystwie salsy z karmelizowanego buraka na szafranowym sosie, została dostrzeżona i doceniona przez konkursowe jury

Wielkie Gratulacje