• OLÁ ! HOLA! CIAO!

•    Informujemy o rozpoczęciu naboru do projektu nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000143692 „Praktyki zawodowe szansą na zwiększenie możliwości młodzieży na rynku pracy”. Projekt jest realizowany na zasadach Programu Erasmus+ w ramach przedsięwzięcia „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”  finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

W projekcie mogą wziąć udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie, którzy uczą się w klasach I – V o profilu: technik mechanik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik ekonomista. Proces rekrutacji wyłoni 30 uczniów zakwalifikowanych do wyjazdu:

• 8 uczniów z technikum mechanicznego,
            • 7 uczniów z technikum informatycznego,
            • 8 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych,
            • 7 uczniów z technikum ekonomicznego,
            • w tym sześciu o mniejszych szansach.

Mobilność będzie realizowana w Hiszpanii albo Portugalii albo Włoszech.

Złożenie KARTY ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA PROJEKTU do 12.06.2024 r.

Kartę zgłoszenia można pobrać TU lub w sekretariacie szkoły.

• Podsumowanie projektu

•    W dniu 24.05.2024 na długiej przerwie uczestnicy praktyk zawodowych w Grecji przygotowali niespodziankę dla uczniów szkoły, którą był poczęstunek złożony z greckich potraw. Po spróbowaniu smaków Grecji nastąpiło podsumowanie projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” realizowanego w ramach programu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty udziału w mobilności oraz podzieli się wrażeniami z projektu, wypełniając ankietę ewaluacyjną. W załączeniu krótka fotorelacja.

• Wycieczka Edukacyjna

•    W dniu 29.04.2024 klasa pierwsza technikum mechanicznego z innowacją pożarniczą udała się na wycieczkę dydaktyczną do firmy Smulders Projects Poland sp. z o. o. w Żarach.  Spółka specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych, głownie są to elementy morskich wież wiatrowych i platform wydobywczych przystosowanych do pracy w ekstremalnych warunkach na morzu.  Uczniowie mogli obserwować pracę robota spawalniczego i proces produkcyjny wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Kluczową rolę odegrało zastosowanie się do zasad bhp w czasie wycieczki. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i pomoc w organizacji wydarzenia pracownikom firmy i absolwentowi naszej szkoły panu Romanowi Chlebowskiemu.

• Grecja- zwiedzanie

•  Uczestnicy projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” w ramach programu  „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca w Grecji. Jednym z takich właśnie miejsc są greckie Meteory, które należą do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba". Już w XI wieku mnisi szukając odosobnienia zaczęli zakładać w tym miejscu swoje pustelnie, a następnie w  XIV  i XV wieku zbudowali wyjątkowe, zawieszone wśród skał klasztory.  Następnym miejscem było Muzeum Historii Geologicznej Olimpu, znajdujące się w mieście Leptokarya u podnóża góry Olimp. Uczniowie mieli okazję również zwiedzić Saloniki - drugie co do wielkości miasto w Grecji, położno nad zatoką Salonicką, będące siedzibą administracji regionu Macedonia-Tracja. Uczestnicy projektu poznali atrakcje miasta: pomnik Aleksandra Wielkiego, Muzeum Kultury Bizantyjskiej, Białą Wieżę oraz Rotundę. Na zakończenie wizyty w Salonikach na uczniów czekał rejs statkiem po spokojnych wodach zatoki.

• Kultura Grecka

•     W czasie kolejnych dni projektu „Rynek europejski – wiedza zawodowa” uczestnicy odbywali praktyki zawodowe i poznawali grecką kulturę. We wtorek uczniowie ZSTiB w Szprotawie uczestniczyli w wieczorze greckim, podczas którego bawili się przy tradycyjnej greckiej muzyce oraz mogli poznać i przećwiczyć narodowe tańce.  W środowe popołudnie odbyła się wyczekiwana lekcja języka greckiego. Na początek zapoznanie z alfabetem nowogreckim, którego wybrane litery okazały się już znane z matematyki i fizyki.  Efektem pilnej nauki było opanowanie umiejętności napisania swojego imienia i nazwiska za pomocą greckich liter.

• ul. Koszarowa 10
          67-300 Szprotawa