• Modernizacja kształcenia zawodowego

  Modernizacja kształcenia zawodowego - Obrazek 1

  Byliśmy grzeczni, to odwiedził nas Mikołaj …. a tak naprawdę

     W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żagańskim”  nastąpiła dostawa urządzeń i maszyn do obróbki metalu do pracowni mechanicznych. Dostarczony sprzęt z pewnością podniesie jakość i dokładności wykonania detali w czasie obróbki toczeniem  i frezowaniem.

 • Wizyta Dyrektora Banku Santander

  Wizyta Dyrektora Banku Santander - Obrazek 1

  W lutym 2019 roku na kilku lekcjach w Zespole Szkół Zawodowych gościliśmy Dyrektora Banku Santander Ewę Lokś.  Pani Dyrektor omówiła tematBezpieczne bankowanie”. Podczas prezentacji multimedialnej zostały zaprezentowane zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego przez Internet, zabezpieczenia danych przed wyłudzeniem oraz sposoby korzystania z usług bankowych.

  W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy II Tdc oraz IV Tdi. Uczniowie już niedługo będą podejmowali własne decyzje finansowe i dobre nawyki oraz wiedza, jaką zdobyli podczas spotkania, będą miały niebagatelne znaczenie w dorosłym życiu.

                                                                                              

 • Nowe Warsztaty Gastronomiczne

  Nowe Warsztaty Gastronomiczne - Obrazek 1

  1 lutego 2019roku nastąpiło uroczyste otwarcie warsztatów gastronomicznych w naszej szkole. W uroczystości uczestniczyli: Lubuski Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa, Wicemarszałek województwa lubuskiego Pan Stanisław Tomczyszyn, Starosta Powiatu Żagańskiego Pan Henryk Janowicz, Burmistrz Szprotawy Pan Mirosław Gąsik, dyrektorzy szkół powiatu żagańskiego oraz zaproszeni goście.

   

 • „HISTORIA ŚWIĄTECZNA O RODZINIE RENIFERÓW”

  „HISTORIA ŚWIĄTECZNA O RODZINIE RENIFERÓW” - Obrazek 1

  W dniu 10 grudnia uczniowie klas I, II Technikum i III Szkoły Zawodowej wzięli udział w konkursie z języka niemieckiego pt. „Historia świąteczna o rodzinie reniferów”.

  Konkurs przygotowały Edyta Szeredega-Krawczyk i Małgorzata Kowalczyk.

  Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować historię świąteczną w formie komiksu. Oprócz wykorzystania swojej wiedzy leksykalnej i gramatycznej mogli też wykorzystać swoje umiejętności plastyczne.

  W konkursie wzięło udział 7 osób. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 17 grudnia 2018.

  Zwycięzcą konkursu została Sylwia Siercha z klasy IITDC. Nagrodą była maskotka renifera i punkty z przedmiotu. Dodatkowo praca Sylwii została oprawiona i zawieszona w gabinecie pracowni.

 • Przytulisko Żagań

  Przytulisko Żagań - Obrazek 1

  Nasza zbiórka karmy dla zwierząt przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, za co Wam wszystkim serdecznie dziękujemy. Zebraną mokrą karmę mogliśmy również przekazać do Przytuliska dla zwierząt w Żaganiu. Jeszcze raz zachęcamy do wspierania naszych szkolnych akcji. Poniżej przekazujemy dla Was uczniowie i nauczyciele podziękowania z Przytuliska w Żaganiu, które są również na Facebooku naszej szkoły.  

  Wolontariat ZSZ w Szprotawie.

  W związku z zorganizowaną przez Waszą Szkołę zbiórkę karmy dla Przytuliska dla zwierząt w Żaganiu, chciałabym gorąco podziękować w imieniu własnym oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Żaganiu ,jako jednostki zarządzającej Przytuliskiem za tę darowiznę dla naszych psiaków! Cudownie, że otworzyliście swoje serducha na tych najbardziej potrzebujących, mniejszych braci! Mamy nadzieję na dalszą tak bardzo „owocną” współpracę. Jeszcze raz bardzo dziękujemy! Wolontariuszka -Iwona Danieliszyn.

 • ZWIERZĘTA TEŻ CHCĄ MIEĆ PACZKI

  ZWIERZĘTA TEŻ CHCĄ MIEĆ PACZKI - Obrazek 1

  W tym roku szkolnym 2018/19 cała nasza szkoła  uczestniczyła w akcji „ZWIERZĘTA TEŻ CHCĄ MIEĆ PACZKI”. Akcja trwała od 3 grudnia i trwała dwa tygodnie. Uczniowie, którzy chcieli wspomóc Schronisko w Żarach, przynosili darowizny. Dary składano do kartonów opatrzonych zdjęciami psiaków i kotów. Najbardziej zaangażowani uczniowie osobiście odwiedzili schronisko dla zwierząt w Żarach i przekazali paczki z karmę mokrą i suchą. Oprócz tego przekazaliśmy do schroniska dla naszych czworonożnych przyjaciół zabawki, miski, smycze. Uczniowie zorganizowali także koce, żeby zwierzaki miały ciepło tej zimy.

  Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.

                                                                            Wolontariusze ZSZ w Szprotawie

 • Lubuska Olimpiada Młodzieży w szachach szybkich.

  Lubuska Olimpiada Młodzieży w szachach szybkich. - Obrazek 1

  Wczoraj nasza młodzież brała udział w finałach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w szachach szybkich. Do boju przystąpiła drużyna z „54” w składzie: Adrian Kapłon, Dawid Suska, Adam Jędrzejewicz i Aleksandra Cisakowska. Wyniku zaciętej rywalizacji drużynowej zajęliśmy miejsce 8 na 20 startujących zespołów. Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy powodzenia w roku następnym.

 • Wyniki WKS

  Wyniki WKS - Obrazek 1

  Wyniki etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza zostały już ogłoszone, ale ważne kto będzie reprezentował Zespół Szkół Zawodowych w etapie wojewódzkim , co pozostaje do rozstrzygnięcia. Etap szkolny zwyciężył Mateusz Jarzembowski (3tac) wyprzedzając konkurencję o 4 punkty, miejsce drugie równorzędnie Patryk Zommer z Bartkiem Sawronem, który stwierdził, że na ten moment czekał 3 lata. Miejsce trzecie zajął Daniel Malicki, a tuż za podium uczniowie z klasy pierwszej technikum mechanicznego Szymon Skalski i Robert Skrzypiec. Gratulujemy wysokich wyników i chęci rywalizacji.

 • Z wizytą w Niemczech – RENTA GAF

     Z wizytą w Niemczech – RENTA GAF - Obrazek 1

   Dnia 6-go grudnia delegacja z Urzędu Miasta w Szprotawie oraz Zespołu Szkół Zawodowych  odbyła wizytę w  firmie  RENTA GAF w  Hoyerswerda.  Celem spotkania  były rozmowy o formie współpracy   pomiędzy  Zespołem Szkół Zawodowych w Szprotawie a RENTA GAF. Następnie zwiedziliśmy warsztaty GAF , w których odbywają się kursy i szkolenia praktyczne w branży mechanicznej i elektrycznej.  Mamy nadzieję, że uda się wspólnie opracować projekt dzięki, któremu mechanicy z Zespołu Szkół Zawodowych będą mogli uczestniczyć w wymianie i odbywać praktyki w Niemczech. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie pracownikom firmy RENTA GAF oraz za  zaangażowanie UM w Szprotawie.

 • Jarmark Bożonarodzeniowy

  Jarmark Bożonarodzeniowy - Obrazek 1

  W rytmie świątecznych kolęd i promieni upragnionego słońca odbył się kolejny Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy , w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Na naszym stoisku pierogi, o których już wczoraj grzmiał internet :), do tego pyszne ciacho i jemioła, ozdoby  oraz bigos. Jak przystało na towar dobrze zareklamowany pierogi rozeszły się na pniu.... a za ciężką pracę uczniów i nauczycieli wypada nam już tylko podziękować. 

  Dziękujemy całej społeczności Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie !!!

 • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - Obrazek 1

  5 grudnia 2018 roku  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

  odbył się już po raz kolejny w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie klasy II Tdc zaprosili wszystkie klasy wraz z nauczycielami na prezentację multimedialną. W tym dniu odbyła się informacyjna akcja wśród społeczności szkolnej na temat działalności woluntarystycznej w życiu każdego człowieka. Uczniowie zaprezentowali ideę wolontariatu, zasady działalności oraz cechy wolontariusza.

  W części drugiej uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się od zaproszonego gościa Pani Ewy Lokś Dyrektora Banku Santander, w jaki sposób nieść pomoc potrzebującym i czym mogą zajmować się wolontariusze. Ponadto Pani Dyrektor poinformowała uczniów, w jaki sposób mogą przystąpić do programu „Pomagam z Santander”, wesprzeć Akcję Pajacyk Polskiej Akcji Humanitarnej oraz włączyć się w działania wolontariackie.

  5 grudnia wszyscy uczniowie oraz pracownicy otrzymali czerwone serduszka, poprzez które zaprosili uczniów i nauczycieli do udziału w zbiórce karmy do schroniska dla zwierząt.

  Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza były działania edukacyjne, pokazujące uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc dla dobra innych. Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole można zobaczyć na załączonych zdjęciach. 

 • Etap Szkolny WKS

  Etap Szkolny WKS - Obrazek 1

  W dniu 5-go grudnia odbył się  etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza. To już dwudziesta pierwsza edycja WKS w naszej szkole. Uczestnicy, jak zawsze musieli zmierzyć się z testem 40 pytań oraz wykonaniem płytki na wymiar wg rysunku wykonawczego. Wśród uczestników starzy wyjadacze (klasa 4)  i zdobywający doświadczenie J . Miłym zaskoczeniem okazali się uczestnicy z klasy 1ta, którzy wielkim zaangażowaniem podeszli do konkursu, a jak wiemy wiara potrafi przenosić góry…… Wyniki konkursu dość ciekawe……… Dużą rolę odegrało doświadczenie  klas trzeciej i czwartej, oraz zapał klasy pierwszej – przecież jak się chce to się potrafi…

  Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i nagród we wtorek 12.12.2018  w 107. Zapraszamy społeczność szkolną i uczestników.

 • Z kuchni włoskiej do Polski…..

  Z kuchni włoskiej do Polski….. - Obrazek 1 Z kuchni włoskiej do Polski….. - Obrazek 2

  W naszej szkole doskonalimy interesujące przykłady odwoływania się do kuchni innych narodów jako ważnych źródeł wykorzystywanych do wzbogacania asortymentu potraw kuchni polskiej. Gorący sos
  z siekanego/mielonego mięsa duszonego z dużą ilością warzyw  podajemy do makaronu typu spaghetti, chociaż w kuchni włoskiej polecany jest głównie do makaronów tagliatelle lub  linguine. Na zdjęciach uczniowie klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych. Ich wersja spaghetti bolognese to prawdziwa przyjemność dla podniebienia i zadowolenie brzucha. Za umiejętne czerpanie przyjemności
   z gotowania i jedzenia wartość dodana w postaci pozytywnej oceny.

 • OPZSŻ

  OPZSŻ - Obrazek 1 

  OPZSŻ - Obrazek 2       OPZSŻ - Obrazek 3

  Szkolny etap XXVII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK rozstrzygnięty. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 27 uczniów, którzy rozwiązywali test z zakresu prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Najlepsi uczestnicy pierwszego etapu konkursu to Iwona Sobolewska  z kl. 2 Tac i Damian Bukała z kl. IV Ta, którzy rozwiązali test i uzyskali taką samą ilość punktów. Tuż za nimi II pozycję  zajęła Izabela Gałgus z kl. 1 Tac. Finalistom gratulujemy.

       W wyniku dogrywki wyłoniony został reprezentant naszej szkoły, który weźmie udział w  drugim etapie olimpiady. Został nim Damian Bukała z kl. IV Ta.

         Dodatkowym zadaniem zwycięzcy etapu szkolnego będzie zrealizowanie projektu  promującego aktywny styl życia (aktywność fizyczną), polegającego na organizacji wydarzenia sportowego w środowisku szkolnym.  Zgodnie z tradycją będą to zajęcia sportowe łączące w sobie elementy tańca latynoamerykańskiego
  i fitness zwane powszechnie Zumbą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie i w ten sposób uzyskali kompetencje do
  zwiększenia kontroli nad własnym zdrowiem oraz czynnikami warunkującymi zdrowie.

 • Wizyta w Banku

  Wizyta w Banku - Obrazek 1

  Wycieczka do Banku PKO SA w Szprotawie

  Dnia 19 listopada 2018 roku  uczniowie z klasy II technikum ekonomicznego wzięli udział w wycieczce do Banku PKO w Szprotawie. Tematem przewodnim było „Sposoby zabezpieczania banknotów emitowanych przez NBP oraz sprawdzania ich autentyczności”. Najpierw uczniowie wysłuchali historii pieniądza. Następnie oglądali stare obligacje i złotą monetę.

  Ogromne zainteresowanie wzbudził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych. Każdy uczestnik dostawał do ręki banknoty i mógł sprawdzić charakterystyczne elementy banknotu tj. znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto verso, pas opalizujący. Wycieczka była udana. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy i myślę, że wszyscy uczniowie potrafiłby rozpoznać sfałszowany banknot.

   

                                                                                                Organizator mgr inż. Irena Sucka

 • Nietypowa lekcja

  Nietypowa lekcja - Obrazek 1

  Lekcja Wizyta Dyrektora Banku PKO SA

  W dniu 21.11.2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych gościliśmy Dyrektora Banku PKO Czesława Szczepanika, który przeprowadził z klasą drugą lekcję przedsiębiorczości – „Banki”. Uczniowie poznali funkcje banku centralnego, rodzaje polityki pieniężnej oraz analizowali różnice pomiędzy bankami komercyjnymi a spółdzielczymi. Podczas prezentacji multimedialnej zaprezentowano rolę banku.

  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania oraz wykazywali się dużą wiedzą.  Przeprowadzona lekcja dla uczniów klasy II Tdc, okazała się nową formą poszerzania wiedzy i zainteresowania uczniów daną tematyką oraz urozmaiciła proces nauczania z podstaw przedsiębiorczości.

                                                                                              

                                                                                         Organizator mgr inż. Irena Sucka

   

 • Sukces w Szachach

  Sukces w Szachach - Obrazek 1

  Dziś w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie odbyły się powiatowe eliminacje do Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w szachach drużynowych. Wyniku zaciętej rywalizacji uczestnicy zdobyli miejsce I   ZSP w Szprotawie , II ZSZ 54 a III ZSTiL oraz ZSP w Żaganiu. Do finałów zakwalifikowali się  ZSZ  I ZSP w Szprotawie. Nasza szkoła była rezpezentowana przez: Olę Cisakowską, Adama Jędrzejewicza,  Adriana Kapłona oraz Dawida Suskę. Gratulujemy osiągniętych wynikòw.

   

 • Etap Szkolny WKS

  Etap Szkolny WKS - Obrazek 1

 • Nowy rekord w RKO

  Nowy rekord w RKO - Obrazek 1

  Ustanowiliśmy nowy Rekord Guinnessa w RKO wraz z Fundacją WOŚP

  W dniu 16 października o godzinie 12:00 odbyła się kolejna próba bicia rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej jednocześnie przez jak największą liczbę osób. Wzięło w niej udział 105 902 osób z 1142 instytucji w tym 10 osób z Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie. Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie w szkołach. Jest to absolutny rekord świata ! Dziękujemy organizatorom – dyrekcji
   i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie za sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie akcji, a wszystkim uczestnikom, w tym uczniom naszej szkoły serdecznie gratulujemy umiejętności
   i zaangażowania.

 • Zdrowie Smakuje

  Zdrowie Smakuje - Obrazek 1

  „Zdrowie smakuje”

  Pod tym hasłem odbył się w piątek, 5 października, w Żaganiu, uliczny piknik o charakterze akcji prozdrowotnej. Na prezentację tzw. zdrowej żywności zaprosił starosta żagański Henryk Janowicz.

  Młodzież  z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie na bieżąco przygotowywała zdrowe i smaczne sałatki warzywne oraz pełne witamin i mikroelementów koktajle owocowe i owocowo-warzywne: z awokado, bananów, szpinaku, jarmużu, truskawek i jabłek i in. Od uczniów szkół oraz ich nauczycielek można było się dowiedzieć jak się zdrowo odżywiać i jak przygotować zdrowe potrawy. Był też konkurs z nagrodami o tematyce kulinarnej i nie tylko. Zdrowe koktajle smakowały zarówno najmłodszym jak i najstarszym mieszkańcom powiatu żagańskiego.

  Dodatkowo na pikniku można było wykonać podstawowe badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, ciśnienia tętniczego, wagi ciała oraz wskaźnika BMI. Przedstawicielki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żaganiu dokonywały pomiaru tkanki tłuszczowej, tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz na fantomie demonstrowały naukę samobadania piersi. Strażacy z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzili warsztaty z nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

strona: